UX چیست و چه تاثیری در سئوی سایت دارد؟

UX چیست و چه تاثیری در سئوی سایت دارد؟
UX چیست

UX چیست؟ یکی دیگر از اصطلاحات رایج در سئو، UX است که مخفف عبارت User Experience است. این عبارت به معنی میزان رضایت کاربران از کاربردی بودن سایت شما بوده و در حالت ساده‌تر مربوط به میزان رضایتی است که مخاطبان شما از سایتتان دارد. در واقع UX حس خوب یا بد را به کاربران شما منتقل می‌کند. در این مقاله به معرفی این عبارت پرداخته و تفاوت آن را با UI بررسی کرده‌ایم.

اهمیت UX چیست؟

UX، یکی دیگر از مواردی است که روی سئوی سایت تاثیر زیادی را دارد. در واقع گوگل به رفتاری که کاربران شما پس از ورود به سایتتان دارند، اهمیت می‌دهد. در واقع UX را هم می‌توانیم، یکی از عوامل موثر برای قرار گرفتن در جایگاه‌های مختلف صفحه اول گوگل بدانیم.

با این تفاوت که در UX ظاهر سایت الویت نبوده و بیشتر عملکرد مهم است. در واقع این ویژگی عنوان می‌کند که چگونه در ذهن مخاطب جای خواهید گرفت. مخاطب سایت بد و خوب را به خوبی در ذهن خود می‌سپارد و این ویژگی توسط UX تعیین می‌شود.

ux تاثیر مستقیم روی سئوی سایت دارد…

UX چیست

UX در سایت شما اهمیت زیادی دارد، در واقع یکی از وظایف گوگل این است که سایت‌های با کاربری خوب و بد را از هم تشخیص داده و نتایج جستجو را به سایت‌هایی اختصاص دهد که ورودی بیشتری را داشته‌اند. بنابراین UX را می‌توانیم یکی از اصلی‌ترین موارد در سئوی سایت بدانیم.

6 عمل اصلی که طراح UX باید آنها را انجام دهد:

 • در مورد نیازهای مخاطبین سایت شما تخقیق کرده و آن را مورد پژوهش قرار می‌دهد.
 • کاربران را در نظر گرفته و نیاز انها را بررسی می‌کند. سناریویی را برای آنها تعیین کرده و شخصیتی را می‌سازد.
 • مسیر کاربر را از لحظه ورود تا زمان استفاده از خدمات بررسی می‌کند و آن را می‎‌سازد.
 • یک پروتوتایپ را می‌سازد.
 • رابط کاربری را طراحی می‌کند.
 • با آزمون و خطا، بخش‌های مختلف را در قسمت‌هایی از سایت قرار داده و آنها را ارزیابی می‌کند.

طراحی UX فرایندی بی پایان است…

طراحی UX یک فرایند تکرار ثابت بوده و هیچگاه متوقف نخواهد شد. در تمام طول کسب و کار شما، هیچگاه UX متوقف نخواهد شد. طراحی UX شغلی بسیار جذاب است. اگر به دنبال طراحی سایت هستید، باید به دنبال جذب نظر کاربران باشید. باید خود را به جای مخاطب قرار دهید، تمام موارد و علاقه‌های آنها را مورد توجه قرار دهید. در واقع UX تجربه کاربران از اولین لحظه ورود به سایت شماست.

آیا UX بر روی سئو تاثیر میذاره؟

UX چیست

تاثیر UX روی سئو، زمانی است که مخاطب با کارهایی که شما انجام داده‌اید، وارد سایت شما شده و در آن ماندگار باشد. اگر موفق به دریافت ورودی بالا شوید، تاثیر خوبی را در سئو داشته‌اید. بالاتر بودن رضایت کاربران را گوگل متوجه شده و او را متقاعد می‌کند سایت شما را در موتورهای جستجو نمایش دهد. گوگل موارد زیر را در سایت شما در نظر گرفته و در نهایت آنها را رتبه بندی می‌کند:

 • سرعت لود شدن سایت باید بسیار بالا بوده و کاربر تجربه خوبی را داشته و باعث رضایت کاربرانتان شود.
 • قابلیت ریسپانسیو بودن نیز مربوط به UX است. بنابراین نمایش آن در دستگاه‌های مختلف را نمایش می‌دهد.
 • محتوایی که درون سایت قرار می‌دهید نیز باید بتواند دامنه نیازهای کاربر خود را پوشش داده، تکراری نبوده و مفید باشد تا کاربر آن را به اشتراک بگذارد.
 • یکی دیگر از استانداردهای گوگل بررسی لینک‌های داخلی است که باعث پیوند موجود در صفحات مختلف است.
 • بک لینک‌هایی که به سایت شما داده شده و اعتبار دامنه‌های آن نیز در سئوی سایت موثر است. قدمت بالای دامنه باعث امتیاز بیشتر خواهد شد. گوگل این رضایت کاربران را مورد توجه قرار می‌دهد که البته در نتیجه UX مناسب است.

دامنه کاری UX چگونه است؟

اولین مرحله در UX، برنامه ریزی کردن است که در این مرحله می‌توانید زمینه کاری خودتان را مشخص کنید. تمام ویژگی‌هایی که کاربران به آن نیاز دارند، را مشخص کنید و برای طراحی UX آنها را بررسی کنید.

در مرحله دوم کاربران و نیازمندی‌هایشان را شناسایی کنید، که این کار را می‌توانید با استفاده از نظرسنجی، مصاحبه، فرم‌های مختلف و … در سایت خود تشخیص دهید.

سایت رقبایتان را بررسی و آنها را آنلایز کنید. شبکه‌های اجتماعی آنها را بررسی کرده و در نهایت UXی را طراحی کنید که با نیازشان متناسب باشد.

باید UX را به گونه‌ای قرار دهید که اطلاعات مورد نیازشان را ایجاد کرده و یک مخاطب را به مشتری دائمی تبدیل کنید.

در نهایت نیز یک رابط کاربری مناسب را ایجاد کرده و خدمات و محصولاتی را به آنها ارائه دهید.

موثر بودن UX ایجاد شده را بررسی کرده و در صورت نیاز آنها را تغییر دهید.

تلاش کنید تا سایت خود را به گونه‌ای ایجاد کنید که با کمترین کلیک به بیشترین چیزی که نیاز دارند، دست پیدا کنند.

سخن پایانی

image 3 سایت ساز افگیگا

UX یک طراحی مناسب است که در نهایت می‌تواند بهترین تجربه کاربری را داشته باشد. برای آنکه بتوانید به این مهم دست پیدا کنید، باید مواردی که در این مطلب به آنها اشاره شد را رعایت کنید. در تمام قالب‌های افگیگا UX رعایت شده و طراحی آنها به گونه‌ای است که بیشتر رضایت کاربران را به دنبال داشته است.

دیدگاه ها

نوشتن دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *