SERP چیست؟ انواع آن را بشناسید…

SERP چیست؟ انواع آن را بشناسید…
serp چیست

SERP چیست؟ این عبارت به معنی صفحات نتایج موتور جستجوست. نتایجی که هم شامل لینک‌های ارگانیک، هم نتایج پولی و هم موارد ویژه به همراه نمودارهای مختلف و نتایج ویدئویی است. همه مواردی که در اینجا قرار می‌گیرد، پس از جستجوی کاربران به آنها نمایش داده خواهد شد.

نتایج ارگانیک و پولی همیشه در SERP وجود دارد. این مطلب توضیحات کاملی را در مورد SERP در اختیار شما قرار داده است.

SERP چیست و چگونه انجام می‌شود؟

SERP

فاکتورهای مختلفی در رتبه بندی سایت‌های موجود در فضای آنلاین وجود دارد. فاکتورهایی که در نهایت تعیین می‌کند، یک سایت رتبه بالاتر یا پایین‌تری داشته باشد. اگر یک سایت الگوریتم‌هایی را رعایت کرده باشد، رتبه آن بالاتر بوده و در غیر اینصورت در نتایج جستجو پایین‌تر نمایش داده خواهد شد. این کار با استفاده از خزنده‌های گوگل انجام شده و با ورود به داخل صفحات، می‌توانید آنها را بررسی کرده و در نهایت با درک محتوای آن و مقایسه با دیگر لینک‌های موجود در این فضا، رتبه‌شان را مشخص می‌کند. گوگل مطالب، تصاویر و ویدئوها را ایندکس کرده و پس از فهرست بندی و پردازش آنها را بررسی خواهد کرد.

گوگل اطلاعاتی را دریافت می‌کند و درون پایگاه داده‌هایش آنها را ذخیره می‌کند. اطلاعاتی که شما درون سایت خود قرار داده‌اید، با دیگر سایت‌ها مقایسه شده و در نهایت نتیجه گرفته می‌شود که کدام محتوا به خواسته کاربر نزدیکتر است. بنابراین محتوای شما را بررسی کرده و در نهایت آن را مناسب با نیاز کاربران رتبه بندی خواهد کرد.

تفاوت نتایج پولی با سئو

نتایج پولینتایج ارگانیک
آگهی دهنده هزینه‌ای را بابت نمایش سایت پرداخت می‌کند.آگهی دهنده به وسیله الگوریتم‌های گوگل، سایت خود را در میان رتبه‌های بالای گوگل قرار داده است.

انواع SERP

در میان نتایج جستجو چند مورد، متفاوت نشان داده می‌شود:

نتایج جستجوی ارگانیک (Organic Search Result)

نتایج ارگانیک توسط الگوریتم‌های پیچیده تعیین شده و اگرچه بسیار محرمانه است، اما چند نمونه از فاکتورهای آن نیز به صورت مشخص عنوان شده و می‌توانید از آنها استفاده کنید:

 • بک لینک و سیگنال‌هایی که به عنوان سئو خارجی عنوان شده است.
 • سئو داخلی که شامل کلمات کلیدی در صفحه شماست.
 • بالا بودن سرعت سایت.
 • علائم حضور و اعتمادسازی برند
 • عنوان صفحه و آدرس سایت
 • توضیحات مربوط به متا

نتایج جستجوی پولی (Paid Search Results)

این ننتایج با نماد Ad نشان داده شده که گزینه مربوط به آن در سمت چپ لینک آنها دیده می‌شود. گوگل تبلیغاتی، که ارزش پایین‌تر و رقابتی را دارد، در قسمت پایین SERPها نمایش می‌دهد. وجود تبلیغات پولی در بالا و پایین نتایج جستجو، باعث می‌شود تا نتایج ارگانیک حذف شود. صفحات تبلیغی را باید زمانی استفاده کنید که هدف نهایی شما تبلیغات و دریافت تعداد زیادی کلیک ارزشمند باشد.  

اسنیپت های ویژه (featured snippet)

image سایت ساز افگیگا

این اسنیپت‌ها بخشی از محتواها هستند که از صفحات سایت شما بیرون کشیده می‌شود. این نتایح، انواع محتلفی داشته و شامل موارد زیر هستند.

 • سوالات متداول: پاراگرافی کوتاه است که به انواع جستجوها پاسخ می‌دهد.
 • Bulleted List: لیستی از بهترین‌هاست که در اختیار مخاطبان قرار داده می‌شود
 • لیست شماره دار (Numbered List): دستورالعمل‌ها و مراحل انجام کار را نمایش می‌دهد.
 • Tables: تصویری از تاریخ، قیمت و نرخ‌های مخلتف را نمایش می‌دهد.

featured snippet، به میزان زیادی در صفحات گوگل نمایش داده می‌شود. برخی افراد آن را جایگاه ویژه‌ای دانسته و تمایل دارند که از آنها استفاده کنند. در واقع محتوای شما می‌تواند به خوبی درون اسنیپت‌ها نمایش داده شود. براساس تحقیقاتی که صورت گرفته نرخ کلیک با استفاده از اسنیپت‌های ویژه، 8.3 درصد است.

گراف یا نمودار داده‌ای

در مواقعی SERPها، شامل یک گراف یا نمودار خواهد بود. در این مواقع چارت‌های ویژ‌ه‌ای نمایش داده می‌شود که شبیه به نمودار است. این بخش از نتایج جستجو نیز، برای کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است.

پاسخ مستقیم Direct Answer Box

گاهی کاربر به دنبال پیدا کردن پاسخ مستقیم یک سوال هستند. به عنوان مثال آدرس یک منطقه یا مکانی خاص که در ذهنشان است. در این شرایط پاسخ سوال درون باکسی قرار داده شده و به صورت کاملا مشخص است.

جستجوهای محلی

این مدل از جستجوها، روی نقشه گوگل نمایش داده می‌شود. با جستجوی یک مکان خاص، در نتایج گوگل شاهد یک آدرس کامل به همراه شماره موبایل هستید که به طور دقیق به شما نمایش داده می‌شود. همچنین با کلیک کردن روی آن می‌توانید به راحتی از طریق لوکیشن منطقه مورد نظرتان را پیدا کنید.

روش‌هایی برای بهبود SERP

این نتایج جستجو بر اساس رتبه‌بندی‌هایی انجام می‌شود که بر اساس الگوریتم‌های مختلف است. روش‌های مختلفی برای بهبود رتبه سایت وجود دارد که آنها را با نام سئو می‌شناسند. برای آنکه بتوانید بهترین رتبه را در SERP داشته باشید، باید روش‌های سئو کردن را یاد بگیرید و آنها را اجرا کنید.

در میان موارد موثر برای بهبود جایگاه SERP می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • استفاده از مواردی که برای سئو شدن سایت شما کمک می‌کند.
 • انتخاب ککلمات و عباراتی که برای سئوی سات مناسب است.
 • باعث لینک دهی مناسب داخلی و خارجی خوداه شد.
 • محتوای باکیفیت و مفید تولید کنید.

اهمیت SERP در سئو

اکنون با مفهوم نهایی SERP آشنا شدید و متوجه شدید، که بالاتر بودن نتایج جستجو باعث افزایش فروش خواهد شد. امروزه افرادی زیادی دریافت خدمات و کالاهای مختلف را از طریق اینترنت جستجو می‌کنند. زمانی که این عبارت در سایت شما وجود داشته باشد، در نتایج جستجو قرار خواهید گرفت. بنابراین مخاطب روی سایت شما کلیک خواهد کرد. با این روش، کاربر با سایت شما آشنا شده و در صورت رضایت به مشتری دائمی شما تبدیل خواهد شد. این یکی از روش‌های سئوست که می‌توانید دیگر مقالات مربط در این زمینه در “دسته بندی سئو” را در ببینید.

دیدگاه ها

نوشتن دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *