همه چیز در مورد SEM

همه چیز در مورد SEM
همه چیز در مورد sEM

SEM چیست؟ بازاریابی موتورهای جستجو را با نام SEM می‌شناسند و در میان استراتژی‌های مخصوص دیجیتال مارکتینگ قرار می‌گیرد. این کارها برای افزایش رتبه در یک سایت انجام شده و باعث می‌شود تا در نتایج صفحه جستجو قرار گیرد. در واقع این کار یک شغل است که البته درآمد بالایی را هم دارد. در گذشته این عبارت هم به تبلیغات پولی اختصاص می‌گرفت و هم مربوط به بهینه سازی موتورهای جستجو بود اما اکنون این دو از یکدیگر جدا شده و هر کدام معانی و عبارات مخصوص به خود را دارند.

دلیل اهمیت SEM چیست؟

تعداد افرادی که در فضای آنلاین فعال هستند، روز به روز بیشتر می‌شود. این موضوع باعث شده تا بسیاری از فروشگاه‌ها به دنبال خرید و فروش محصولات به صورت آنلاین باشند. هرچه این فعالیت‌ها بهتر صورت گیرد، شما در نتایج جستجو بالاتر نمایش داده خواهید شد. هرچه شما بالاتر باشید، مشتریانتان نیز بیشتر شده و فروش و درآمد شما نیز بهتر خواهد بود.

البته این فرایند به سادگی این چند خط نیست. اگر استراتژی درستی را در پشت عملیات انجام شده روی سایت نداشته باشید، مطمئنا به خوبی نمی‌توانید در نتایج گوگل قرار بگیرید. کارهای نادرست، تنها زمان و انرژی شما را به هدر خواهد داد.

SEM و کاربران هدفمند

امروزه بازاریابی آنلاین یکی از مهمترین کارهایی است که با استفاده از استراتژی‌های مختلف انجام می‌شود. اغلب بازدیدکنندگان، محصولات و خدمات خود را در گوگل، یاهو و بینگ سرچ می‌کنند تا بتوانند فروشگاه‌هایی که آن را به فروش می‌رساند را پیدا کنند. می‌توانید با SEM خود را در میان نتایج قرار دهید. هرچه استراتژی درست‌تری را در پیش بگیرید، نمایش صفحات شما در رتبه بالاتری خواهد بود.

یکی از روش‌های تبلیغات یا همان بازاریابی موتورهای جستجو است. اگرچه نیازمند پرداخت هزینه است اما بسیار مقرون به صرفه بوده و از نظر سئو نیز مناسب است. در این فرایند شما باید به ازای هر کلیکی که در سایتتان انجام می‌شود، مبلغی را پرداخت کنید.

به همین دلیل است که SEM یکی از فعالیت‌های مهم در بازاریابی دیجیتال به حساب آمده و سریعترین و بهترین روش جذب کاربران است.

تفاوت SEO و SEM چیست؟

SEM چیست

سئو شامل اقداماتی است که به صورت غیر پولی باعث ورود کاربران به سایت می‌شود. در صورتی که SEM شامل کلیه اقداماتی است که برای انجام آن باید پول پرداخت کنیم. بنابراین در مدت زمان کوتاه و سریعترین زمان تعداد زیادی کاربر را وارد سایت شما خواهد کرد.

در واقع هر دوی این موارد با تحقیق و تعیین استراتژی‌هایی به دنبال کسب نتایج عالی هستند و هدف اصلی‌شان، افزیاش ترافیک سایت، جذب مخاطب، افزایش تعداد مشتریان و در نهایت فروش بیشتر است.

بازاریابی موتورهای ستجو چگونه کار می‌کند؟

برای آنکه موتورهای جستو بتوانند بهترین و مرتبط ترین نتایج را به کاربران نشان دهند. باید الگوریتم‌های پیچیده‌ای را در نظر بگیرند. به عنوان مثال زمانی که فردی یک عبارت را در گوگل سرچ می‌کند، با تعداد زیادی فروشگاه آنلاین رو به رو خواهد شد.

برخی از این سایت‌ها به صورت پولی نشان داده شده که نمونه آن گوگل ادز است که سایت‌های مختلف را جایگاه‌های اول قرار می‌دهد. در این شرایط احتمال کلیک کردن بیشتر خواهد بود.

یک بازاریاب دیجیتال، برای آنکه SEM را انجام دهد، باید در مورد کلمات کلیدی تحقیق کند. مجموعه‌ای از این کلمات را که با محصول، خدمات یا سایت آنها در ارتباط است را پیدا کند. در نهایت مکانی را برای نمایش آگهی که در ذهنش دارد، انتخاب کند. پس از آن نوبت به تهیه یک متن یا تبلیغات می‌رسد که باید بر اساس قوانین و اصول خاص نوشته و تهیه شود. (مقالات موجود در دسته تولید محتوا را بخوانید) اکنون با داشتن تمام موارد آن را در یک سایت با پرداخت هزینه منتشر کند. یا آن را در سایت خود قرار داده و با استفاده از گوگل ادوردز، صفحه خود را در نتایج اول گوگل قرار دهد.

رایج ترین ابزارهای SEM چیست؟

در میان ابزارهایی که برای SEM عنواون شده Google Ads و Bing Ads معروفترین هستند که GOOGLE AD خودش دو شبکه دارد:

  • شبکه جستجوی گوگل یا Google Search Network (GSN):‌ موتور جستجوی گوگل
  • شبکه نمایشی گوگل یا Google Display Network (GDN): یوتیوب و جیمیل
SEO VS SEM

SEM یا SEO، کدام بهتر است؟

SEM یا SEO

برای آنکه بتوانید مشتریان هدفمندی را داشته باشید، نمی‌توانید یکی از این دو روش را انتخاب کنید. چرا که هیچ یک مزیتی نسبت به دیگری ندارند.

بهینه سازی موتورهای جستجو، برای هر وبسایتی لازم و ضروری است که شامل فعالیت‌های مربوط SEO است. از طرفی برای فروش بیشتر و جذب کاربران لازم است که از بازاریابی موتورهای جستجو نیز انجام شود. در واقع حتی اگر با استفاده از SEM سایتی در نتایج جستو ظاهر شود، باز هم نمی‌تواند باعث تعامل بیشتر و در نهایت خرید شود. به عنوان مثال اگر فردی سایتی را با استفاده تبلیغات گوگل بشناسد. اما نتواند ارتباط خوبی را با آن سایت برقرار کند، بدون شک به سرعت از آن خارج خواهد شد. به همین دلیل تا زمانی که از کیفیت و سئوی سایت خود مطمئنا نشده‌اید نباید بازاریابی و تبلیغات را انجام دهید.

سئو برای هر سایتی ضروری بوده و تبلیغات باعث بیشتر دیده شدن و سرعت بالای دیده شدن آن خواهد شد. بنابراین فروش بهتری را برایتان رقم خواهد زد. هر فردی باید بر اساس استراتژی خاصی تصمیم بگیرد، که چه زمانی تبلیغات خود را انجام دهد.

سخن پایانی

اکنون متوجه شدید که SEM چیست و چرا باید از آن استفاده شود. عده‌ای بر این باورند که تبلیغات پولی اثر منفی را روی سایت می‌گذارد، اما این تاثیر منفی زمانی خواهد بود که سئوی سایت شما رعایت نشده باشد. این مطلب به طور کامل تمام شرایط مورد نیاز برای قرار گرفتن در رتبه‌های بالای گوگل را در اختیار شما قرار داده است. شما هم نظر خود را در مورد این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها

نوشتن دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *