GTMetrix چیست؟

GTMetrix چیست؟
نقش gtmetrix در سئو

GTMetrix چیست؟ در میان “کاملترین لیست اصطلاحات رایج سئو” نام این ابزار نیز به میزان زیادی شنیده می‌شود. در فضای آنلاین ابزارهای مختلفی وجود دارد که به تجزیه و تحلیل عملکرد سایت کمک می‌کنند. در این میان GTMertix، یکی از پرطرفدارترین‌هاست. این ابزار رایگان با هدف تجزیه و تحلیل عملکرد سایت شما بوده و لیست کاملی از توضیحات و توصیه‌ها را به شما می‌دهد، که برای بهبود کیفیت سایت شما مناسب است.

GTMMetrix، امکان گزارش دهی مناسب را به شما خواهد داد. این گزارش‌ها به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه است. البته باید حساب کاربری رایگانی را در آن ایجاد کنید. اگرچه این حساب‌ها نیاز به پرداخت پول ندارند، اما تعدادشان در طول روز محدود است.

GTMetrix، گزارش‌ها را به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه در اختیار شما قرار می‌دهد.

کاربرد اصلی GTMetrix چیست؟

نقش جی تی متریکس در سئو

در روزهایی که بسیاری از سایت‌ها در فضای آنلاین فعال هستند، سرعت یکی از مهمترین عوامل است که باید به آن توجه شود. این ابزار، در این زمینه بسیار کاربردی بوده و در نهایت می‌تواند، مواردی که مربوط به سرعت صفحه شماست را بررسی کرده و ایرادات موجود در آن را برآورده کند.

Gtmetrix، یکی از ابزارهایی ست که به جای YSlow یا Google Webmaster Tools، برای امتیاز سرعت صفحه Google از آن استفاده می‌شود. در جی تی متریکس، امتیازات به صورت درصد عنوان شده و عملکرد شما نیز با استفاده از نمادهایی از A تا F، رتبه بندی خواهد شد. به عنوان مثال، موارد زیر در جی تی متریکس یک سایت اینگونه تعریف شده است.

  • 90% A از سرعت صفحه گوگل
  • 87% B از YSlow

ویژگی های اصلی GTMatrix چیست؟

در میان ویژگی‌های GTMetrix، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • در این ابزار، می‌توانیم از مرورگرهای واقعی استفاده کنید.
  • امکان مشاهده کردن آمار گذشته سایت شما را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد. این تاریخچه، در هر تجزیه و تحلیل سایت شما ثبت شده و در زمان‌ برنامه ریزی جدید، به روز رسانی خواهد شد.
  • شما می‌توانید عملکرد سایت خود را  به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه بررسی کرده و در نهایت نظم عملکرد سایت خود را بررسی کنید.
  • شما می‌توانید با استفاده از این ابزار، ویژگی‌های مختلفی را در سایت خود بررسی کنید. مانند زمان بندی، اندازه صفحه، تعداد درخواست‌ها و سرعت صفحه که برای قرار گرفتن در رتبه‌های بالای گوگل به آن نیاز دارید.
  • این ابزار به شما اجازه می‌دهد که عملکرد سایت را روی سرورهای مخلتف در نقاط مختلف جهان بررسی کنند. با این کار می‌توانید سایت خود را از دید دیگر کاربران موجود در کشورهای دیگر دنیا مورد بررسی قرار دهید.
  • ابزار جی تی متریکس، امکان دسترسی ساده و آسان را به شاخص‌های کلیدی عملکرد شما می‌دهد.
  • جی تی متریکس، یک ابزار با منبع باز یا همان اپن سورس است.

نحوه استفاده از جی تی متریکس چگونه است؟

GTmetrix چیست

زمانی که می‌خواهید از جی تی متریکس استفاده کنید. باید ابتدا نام دامنه خود را در سایت وارد کرده و در نهایت پس از زمانی مشخص، تحلیلی را از سایت خود دریافت کنید. اطلاعاتی که توسط این ابزار در اختیار شما قرار داده می‌شود، درک کاملی را از عملکرد سایت شما در اختیارتان قرار می‌دهد، که در نهایت می‌توانید برای بهبود عملکرد سایت خود از آنها استفاده کنید.

در جی تی متریکس، KPIیی وجود دارد که مربوط به امتیاز صفحه شماست. این مورد به صورت درصدی عنوان شده و دارای درجه بدی از A تا F است. در این نوع اندازه گیری، لیستی کامل از 25 معیار مختلفی که روی سرعت نهایی سایت تاثیر می‌گذارند، را بررسی کرده و در نهایت درجه‌ای از عملکرد را برای هر یک از آنها در نظر گرفته می‌شود.

برای مثال بخشی را به Image Optimization اختصاص می‌دهند یا قسمتی را برای بهینه سازی عناوین و مواردی از این قبیل که در نهایت یک امتیاز کلی از درصد سرعت سایت شماست. فهرست موجود در جی تی متریکس، به شما عنوان می‌گوید که تصویرتان فشردگی کافی را دارد یا با الگوریتم‌هایی گوگل برای تصاویر موجود در سایت خود در نظر گرفته مطابقت دارد یا خیر…

تفاوت PSI و GTMetrix چیست؟

یکی دیگر از سرویس‌هایی که برای عملکرد سرعت سایت در نظر گرفته شده، PSI است. اگرچه بسیاری از کاربران آن را با جی تی متریکس، اشتباه می‌گیرند، اما این دو کاملا متفاوتند. در جی تی متریکس، 7 سرور تست منطقه‌ای وجود دارد ولی PSI نتایج آزمایش در مکانی است که در حال حاضر، آن کاربر در آن قرار گرفته است.

جی تی متریکس، برای آزمایش مرورگر، از مروگر واقعی استفاده می‌کند، در صورتی که PSI، برای آزمایش مرورگر از مرورگرهایی که شبیه سازی شده‌اند، استفاده می‌کند. مسلما مرورگر واقعی، نتایج دقیق‌تری را به شما خواهد داد.

خطای YSlow را با GTMetrix برطرف کنید…

یکی از مشکلات رایج در هر سایتی سرعت است که باعث می‌شود بارگذاری یک صفحه بیشتر از مقدار واقعی طول بکشد. این کار باعث خارج شدن تعداد زیاد کاربران از سایت شما شده و در نهایت افزایش بونس ریت را به دنبال دارد. برگه مربوط YSlow باعث می‌شود تا شما این مشکلات را در سایت خود بشناسید، آنها را بررسی کنید و در نهایت راه حلی را برای بهبود آنها در نظر بگیرید.

GTMetrix، ابزاری برای سنجش میزان کیفیت سایت از نظر الگوریتم‌های گوگل است.

پوشش دهی مناطق مختلف جهان توسط تست جی تی متریکس

یکی از جذابترین ویژگی‌های جی تی متریکس، تستب کردن به صورت بین المللی است. این ابزار به شما کمک می‌کند تا سایت شما را در مناطق مختلف بررسی کرده و عملکرد ساتی خود را روی سرورهای مختلف بررسی کنید. این بررسی در 7 موقعیت مکانی مختلف امکان پذیر است. با این فرایند، شما می‌توانید اتصالات اینترنتی در نقاط مختلف جهان در سایت خود را بررسی کنید. به خصوص اگر برندی جهانی است.

سخن پایانی

جی تی مرتیکس، باعث می‌شود تا عملکرد سایت خود را از مناظر مختلف بررسی کنید و در نهایت مشکلات مختلف آن را بررسی کنید. این ابزار به صورت رایگان بوده و در کمترین زمان ممکن بیشترین امکانات را در اختیار شما قرار خواهد داد. این ابزار باعث می‌شود تا عملکرد سایت خود را بهبود بخشید.

دیدگاه ها

نوشتن دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *