PPC یا تبلیغات کلیکی چیست؟ چه تاثیری در کسب و کارها دارد؟

PPC یا تبلیغات کلیکی چیست؟ چه تاثیری در کسب و کارها دارد؟
Untitled 1 66 سایت ساز افگیگا

گاهی در دنیای دیجیتال مارکتینگ شاهد واژه‌ای به نام PPC یا تبلیغات کلیکی خواهید بود که با عنوان تبلیغات کلیک شناخته می‌شود. در این مطلب‌ می‌خواهیم به بررسی تمام مواردی بپردازیم که در این فرایند باید به آنها توجه کنید. این مدل از تبلیغات به صورت کلیکی بوده و تقریبا مشابه به بنرها، بروشورها و کارت ویزیت‌ها در دنیای واقعی است.

Pay Per Click یا تبلیغات کلیکی چیست؟

تبلیغات کلیکی

این روش تبلیغی به معنای پرداخت به ازای هر کلیک است. نوعی از تبلیغات که در فضای آنلاین قرار گرفته و به ازای هر کلیکی که روی این سایت قرار می‌گردد، مقداری از بودجه شما کم خواهد شد. در واقع با این مبلغ شما کاربرانتان را به سمت خدمات و سرویسی که در نظر دارید هدایت می‌کنید.

انواع تبلیغات کلیکی

اتبلیغات کلیکی انواع مختلفی دارد که در اینجا به آنها اشاره کرده‌ایم:

تبلیغات در موتورهای جستجو

درون موتورهای جستجو نوعی از تبلیغات وجود دارد که با نام PPC شناخته می‌شود. شما در این روش باید مبلغی را پرداخت کنید تا موتور جستجو بر اساس آن لینکتان را در نتایج جستجو نشان دهد. اجازه دهید این موضوع را با یک مثال روشن‌تر کنیم. فرض کنید که شما عبارتی با کلمه کلیدی “طراحی سایت” را در نظر گرفته‌ و برای آن محتوایی را منتشر کرده و درون سایت خود قرار داده‌اید. فردی در این زمان این کلمه کلیدی را جستجو کرده و نتایج جستجو به دو روش زیر در اختیار آنها قرار خواهد گرفت:

  1. در روش اول، شما طی فرایندهای مخلتف سئو این کلمه کلیدی را در نتایج بالای گوگل قرار داده‌اید و در نتایج جستجو نشان داده شده است.
  2. دومین روش، تبلیغات کلیکی است که از نوع PPC بوده و در نتیجه شما را در میان نتایج بالای گوگل قرار می‌دهد. هر کلیک کاربر مبلغی را از اعتبار شما کسر خواهد کرد. تبلغیات کلیکی رتبه‌های اول تا سوم در نتایج جستجوی گوگل است. مبلغی که برای هر یک عنوان می‌شود به نکات مختلفی بستگی دارد که در یک کمپین تبلیغاتی مشخص می‌شود.

تبلیغات بنری/متنی

نوعی از تبلیغات PPC است که به جای نمایش شما در موتورهای جستجو، با تهیه یک بنر یا متن و قرار دادن آن در سایت‌های مختلف می‌توانید به نتایج جستجو دست پیدا کنید. تبلیغ بنر شما در سایت‌های مختلف قرار گرفته و در نتیجه به ازای نمایش آن باید هزینه‌ای را به سایت مورد نظرتان پرداخت کنید.

تبلیغات همسان

یکی از جذابترین روش‌های تبلیغاتی در فضای آنلاین Native یا همسان است. در این روش شما مطلبی را در سایتتان با موضوعی مشخص منتشر می‌کنید و در قسمت پایینی مقاله یا در منوی کنار آنها، مطالب موجود در یک دسته بندی را که به کاربران نشان می‌دهند، را مشاهده خواهید کرد. در روش همسان، این لینک‌ها همان پیوند صفحه شما هستن که مرتبط با مطلبی که کاربر در آن قرار گرفته منتشر شده‌اند.

Google Ads و ارتباط آن با PPC

افرادی که وارد دنیای دیجیتال می‌شوند، با گوگل ادوردز نیز رو به رو می‌شوند که در این روش به ازای پرداخت هزینه سایت شما در رتبه‌های اول قرار میگیرد. در این مواقع سایتی که هزینه پرداخت کرده رتبه اول تا سوم نتایج جستجو را به خود اختصاص خواهد داده و در کنار لینک او یک گزینه به نام ads نیز نوشته می‌شود.

چرا باید از تبلیغات کلیکی استفاده کنیم؟ چه مزایایی دارد؟

ppc چیست

اکنون فهمیدید که PPC چیست اما شاید هنوز هم درباره اهمیت استفاده از آن و مزایایی که دارد، آشنا نباشید. در اینجا به برخی از دلایلی که استفاده از این روش تبلیغاتی را بیش از پیش مشخص می‌کند، پرداخته‌ایم:

پرداخت هزینه به ازای یک نفر

در تبلیغات کلیکی باید به ازای هر نفری که روی تبلیغات شما کلیک کرده، مبلغی را پرداخت کنید. بنابراین شما به ازای نتایجی که به دست آورده‌اید، پرداخت را انجام خواهید داد. البته در این روش تضمینی برای دریافت حتمی کلیک‌ها وجود ندارد و ممکن است هر روز 100 نفر یا شاید 1000 نفر را دریافت کنید. بنابراین می‌دانید که هزینه تبلیغاتی که ارائه داده‌اید، به ازای چند نفر است و همه چیز قابل اندازه‌گیری خواهد بود.

امکان شخصی سازی برای نمایش تبلیغات

شما می‌توانید نوع تبلیغاتتان را شخصی سازی کنید. در واقع می‌توانید مشخص کنید که تبلیغات شما چه زمانی به کاربرانتان نمایش داده شود، روی موبایل یا لپ تاپ باشد، در چه سایت‌هایی و با چه موضوعاتی نمایش داده شود، تبلیغات در کدام شهر یا کشور باشد و مواردی از این قبیل که در نهایت می‌تواند همه چیز را مشخص کند.

معایب تبلیغات کلیکی

ppc

تبلیغات کلیکی ممکن است برای برخی از افراد نیز نامناسب باشد. در این روش ممکن است شاهد مواردی مانند کلیک دزدی باشید. در این موارد شما بودجه‌ای را در نظر می‌گیرید که معادل تعداد کلیلک‌های دریافتی شماست. در واقع پنل مورد نظر شما عنوان می‎کند که 1000 نفر وارد سایت شما می‌شود اما تعداد ورودی‌های کمتر است.

در این شرایط تعداد دریافتی‌ها با مبلغی که پرداخت کرده‌اید بسیار کمتر خواهد بود. که در بیشتر شرایط با تماس به پشتیبانی می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

چطور تبلیغات کلیکی راه اندازی کنم؟

ری انکع بتوانید تبلیغات کلیدی خود را ارائه دهیدف باید به سارغ سایت‌هایی بروید که بهترین شکل ممکن است فراین درا در اختیار شما قرار دهید. این سایت‌ها اب پلتفرم‌های مختلف در ارتباط هستند و قرارداد کاری با شما دارند. در این شراطی شما با ورود به سامانه این سایت‌ها مشخص می‌کنید که چه مبلغی را با چه تعداد کلیکی نیاز دارید و در نهایت تبلیغاتی که نیاز دارید، را به شما نمیاش خواهد داد.

با سرچ کردن تبلیغات کلیکی می‌توانید سایت‌های مختلفی را عنوان کنید. برای اینکار بهترین روش استفاده از نظرات مخاطبان و مشتریان خواهد بود. برای دریافت دیگر مقالات در مورد بازاریابی، دسته مربوط به دیجیتال مارکتینگ را ببینید.

دیدگاه ها

نوشتن دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *