بازاریابی محتوایی و جذب مخاطب با یوتیوب

بازاریابی محتوایی و جذب مخاطب با یوتیوب
بازاریابی محتوایی با یوتیوب

در حال حاضر تعداد زیادی از مشاغل و برندها با بازاریابی محتوایی با یوتیوب به دنبال جذب مشتریان مورد نظر خود هستند. تبلیغات و بازاریابی در یوتیوب، نیازمند ارائه دلیل برای اثبات سودآوری نیست. همین عامل، باعث افزایش قابل توجه رقابت در این بستر شده است. تلاش برای حفظ مشتری برای مدت زمان طولانی، از نکات مهم بازاریابی محتوایی با یوتیوب است. تعداد زیادی از برندها به دلیل برنامه‌ریزی کوتاه مدت و یا عدم برنامه‌ریزی، در مدت زمان کوتاه مشتری خود را از دست می‌دهند.

فرمت ویدئو در طی ده سال گذشته، به شکلی قابل توجه توانسته نظر مخاطبان هدف را جلب نماید. مشاهده محتوای ویدئویی به اولویت تعداد زیادی از مخاطبان برای تعامل با برندها تبدیل شده است که این امر با واکنش مناسب از سویی برخی از صاحبان کسب و کارها مواجه شده و توجه هر چه بیشتر آنها برای تولید محتوای ویدئویی را در پی داشته است.

با این حال، ممکن است در نگاه نخست بازاریابی محتوایی با یوتیوب دشوار به نظر برسد. از این رو تعداد زیادی از برندها ترجیح می‌دهند که در دیگر کانالهای اجتماعی حضور داشته باشند. بارگذاری محتوای ویدئویی در پلتفرم خاص این فرمت، از نکات مهم در این زمینه است. یوتیوب امکانات مهمی برای بازاریاب‌ها در این زمینه تدارک دیده است که از آن جمله می‌توان به ارائه آمارهای تفصیلی و دقیق اشاره نمود.

علیرغم اهمیت بازاریابی محتوایی با یوتیوب، اما این تنها دغدغه برندها به شمار نمی‌آید. یکی از نکات اساسی برای بهتر شدن وضیعت برندها، تلاش برای ایجاد تعامل بیشتر و هدفمند با مخاطب هدف است. در حال حاضر بسیاری از برندها با مشکلاتی در زمینه حفظ تعامل با مشتری مواجه هستند. تلاش برای رفع این گونه مشکلات یک امر اساسی است.

برخی از تکنیک ها و نکات مهم در بازاریابی محتوایی با یوتیوب

یوتیوب

برای آنکه بتوانید در بحث بازاریابی محتوایی با یوتیوب موفق باشید، باید چند تکنیک را در نظر بگیرید:

تولید محتوای جذاب

برای جلب نظر مشتری مورد نظر، باید به طور مداوم محتوای جذاب تولید کرد. برای تولید محتوا، برندهای بزرگ از برنامه مشخصی در هر فرمت استفاده می‌کنند. برای همین مدت زمان لازم برای برندهای بزرگ برای تولید محتوا، خیلی کمتر از سایر رقیبانشان است. این امر برای کسب و کارها مزایای بسیار زیادی در پی دارد. در این میان ارائه محتوای جدید برای مخاطبان هدف به صورت مداوم از اهمیت بالایی برخوردار است و توجه به فرم ویدئو نیز امری ضروری به شمار می‌رود.

تعداد زیادی از برندها برای اینکه روی مشتری هدف تاثیر گذار باشند، از آمارهای تحلیلی استفاده می‌کنند. این کار در راستای بازاریابی و جلب نظر مخاطب هدف امری ضروری است. برای تولید محتوای تعامل برانگیز، باید سلیقه مخاطب هدف را در نظر گرفت. عدم توجه به این نکته مهم، تولید محتوای تعامل برانگیز را امری غیر ممکن می‌سازد.

بازنگری در روش‌های تولید محتوا

تعدادی از برندها در طول زمان برای حفظ تعامل با مشتری هدف، از روشهای یکسان و بدون تغییر در شیوه بازاریابی خود استفاده می‌کنند. اما این روش در طولانی مدت برای کسب و کارها مشکلات فراوانی بوجود می‌آورد. هر برند برای اینکه بتواند بر روی مخاطب مورد نظر به طور مداوم، اثرگذار باشد باید نسبت به روشهای تولید محتوای خود بازنگری کند

استفاده از پلی لیست

مزایای فراوانی در قرار دادن ویدئوهای برند در پلی لیست‌های مشخص وجود دارد. امروزه تعداد زیادی از مخاطبان از پلی لیست هر برند برای دیدن فیلم‌های بازاریابی استفاده می‌کنند. این کار به قرار دادن فیلم‌هایی دارای ارتباط مفهومی با هم در یک پلی لیست اشاره دارد.

هر چه قدر ویدئوهای اول یک پلی لیست، جذابیت بیشتری داشته باشند، مخاطبان برای دیدن همه ویدئوهای آن پلی لیست رغبت بالاتری خواهند داشت. در صورت گردآوری ویدئوهای مورد نظر در یک پلی لیست، مخاطبان راحتر از هر زمان دیگری به آن دسترسی خواهند داشت. در صورتی که ویدئوها بر اساس معیارهای درست دسته‌بندی نشوند، شمار بالای پلی لیست‌ها تاثیر چندانی برروی مخاطب نخواهد داشت.

ترغیب مخاطب به انجام عملی خاص در انتها ویدئو

قطعا تولید محتوای بازاریابی با هدفی خاص صورت می‌گیرد و صرف سرگرم ساختن مخاطب هدف تولید نمی‌شود. از این رو بایستی در بهترین زمان ممکن مخاطب را برای انجام عملی خاص ترغیب نمود. اغلب توصیه می‌شود برای این کار روی لحظات پایانی ویدئو تمرکز شود.

بهینه سازی ویدئوها

یکی از راهکارهای جلب نظر مخاطبان به کانال یوتیوب، بهینه‌سازی ویدئوهای کانال رسمی برند است. شاید این راهکار خیلی ساده به نظر برسد اما بر روی مخاطب تاثیرگذاری مناسبی خواهد داشت. داشتن اطلاعات کافی در مورد یوتیوب و آگاهی به تفاوت‌های آن با سایر شبکه‌های اجتماعی تاثیر زیادی در استفاده مفید و موثر از خدمات این پلتفرم در راستای انجام یک بازاریابی موفق خواهد داشت.

طراحی ویدئوهای جذاب برای معارفه

با توجه به اینکه امروزه یوتیوب امکان ارائه پیش نمایشی کوتاه از هر ویدئو را در اختیار کاربران قرار داده است، شخصی سازی این ویدئوهای کوتاه می‌تواند در افزایش شمار بازدیدکنندگان تاثیر بسزایی داشته باشد.

تعامل با مخاطب هدف

تلاش برای ایجاد تعامل با مخاطب هدف از نکات مهم در بازایابی است. برای برقراری این تعامل نباید دنبال دلیل بود. شبکه‌های اجتماعی در اصل با هدف تسهیل زمینه ارتباط میان مردم فارغ از مرزها و نژادها شکل گرفته‌اند، از این رو بدون اینکه وقت خود را برای یافتن دلیل صرف کنید، از آن برای ایجاد تعامل بیشتر با مخاطب استفاده نمایید. پاسخگویی به نکته نظرات و تلاش برای پی بردن به ایده‌ها و سلایق مخاطبان برای تولید محتوایی جذاب از جمله نکات موثر در ایجاد تعامل موثر با مخاطب است.

تبلیغ ویدئوی برند در سایر محتواهای بازاریابی

برندها معمولا دارای اکانت‌های متعددی در شبکه‌های اجتماعی گوناگون هستند. برای توسعه محتوای بازاریابی در راستای جلب توجه مخاطبان، استفاده از این پتانسیل و تبلیغ در پلتفرم‌های گوناگون از اهمیت غیرقابل انکاری برخوردار است. یوتیوب به دلیل سازگاری با کلیه دستگاه‌های هوشمند، امکان مشاهده ویدئوها حتی در تلویزیون را نیز فراهم کرده است و این یعنی امکان تبلیغ ویدئوهای رسمی برند در یوتیوب به بهترین شکل فراهم است.

انتشار محتوا به صورت متوالی

عدم تداوم در انتشار محتوا از جمله مشکلات اساسی برندها در زمینه بازاریابی محتوایی با یوتیوب است. چنین مشکلی می‌تواند ضربه‌ای جدی به اعتبار کسب و کارها وارد سازد. بنابراین داشتن برنامه‌ای مشخص برای اثرگذاری روی مشتری به صورت مداوم ضروری است.

استفاده از ایده‌های خلاقانه

کنار گذاشتن کلیشه‌ها و استفاده از ایده‌هایی خلاقانه و مهیج، می‌تواند تاثیرگذاری قابل توجهی در جذب مخاطب هدف داشته باشد. در این زمینه می‌توان از برندهای بزرگ الگوبرداری کرد اما نه به حدی که داستانی تکراری را بازگو کند، افزودن ایده‌های منحصربه فرد قطعا تاثیرگذاری مضاعفی خواهد داشت.

همکاری با سایر کانال‌ها

برندها و کسب و کارهای متعددی برای جذب مخاطب در یوتیوب در حال فعالیت هستند که می‌تواند گزینه‌های زیادی را در دسترس برندها قرار دهد. همکاری با دیگر کانال‌ها برای تولید محتوای مشترک را می‌توان یکی از این گزینه‌ها برشمرد.

همکاری تبلیغاتی با یوتیوب

در یوتیوب این امکان فراهم شده که دامنه مشخصی از کاربران بتوانند با پرداخت هزینه‌ تبلیغاتی، ویدئوهای ویژه به نمایش بگذارند. این گزینه برای کسب و کارهایی که به تازه‌گی تبلیغ کسب و کار خود را در یوتیوب شروع کرده‌اند، می‌تواند بسیار ایده‌آل باشد.

کلام آخر…

برای افرادی که به دنبال کسب درآمد از طریق اینترنت هستند، بازاریابی محتوایی با یوتیوب می‌تواند یکی از گزینه‌های پیش رو باشد. به شرطی که کلیه عوامل لازم برای این فرایند را در راستای کار خود قرار داده و بتواند از آنها استفاده کند. اگر به دنبال روش‌های دیگری برای درآمدزایی هستید، پیشنهاد می‌کنیم، مقاله “انواع روش های کسب درآمد” را بخوانید.

دیدگاه ها

نوشتن دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *